יוסי מלמן, הארץ

מאת יוסי מלמן

תת אלוף (בדימוס) יואל בן פורת, מבכירי קהילת המודיעין של ישראל ומפתח תפיסת ההתרעה מפני מלחמה, נפטר אמש (רביעי) ממחלה קשה בגיל 76. בן פורת הותיר אחריו אשה ושתי בנות. פרטים על מועד ההלוויה יימסרו היום.

בן פורת נולד בפולין בשנת 1931. כל משפחתו נספתה בשואה, אך הוא שרד ועלה לישראל בשנת 1947. הוא התגייס לצה”ל, לחם במלחמת השחרור בקרבות יד מרדכי ומשנת 1950 שירת בחיל המודיעין, בו שירת במשך מרבית הקריירה הצבאית שלו.

בצעירותו שירת בן פורת כקצין ביחידת ההאזנה של צה”ל, “שירות מודיעין 2”, שהפכה לימים ליחידה 8-200. תחילה שירת באמ”ן מחקר זירת מצרים ובמקביל למד ספרות ערבית והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטה העברית בירושלים. את מרבית שירותו עשה ב-8-200, שבה, בין השאר, היה המפקד יחידת הבינה הרשתית. במסגרת תפקיד זה, כשהיה סגן אלוף, הגיש בנובמבר 1966 את התפטרותו על רקע תקלה מודיעינית, המכונה בהיסטוריה של המודיעין “אל ערבייה”. כתוצאה מתרגום לא נכון של ידיעה הוכרזה בצה”ל כוננות חשש למלחמה כוללת. בן פורת הגיש את התפטרותו מתוך תפיסתו כי המפקד הוא הנושא באחריות, על אף שלא היה מעורב בתרגום הידיעה. ראש אמ”ן דאז, אהרון יריב, לא קיבל את התפטרותו ובן פורת קודם לתפקיד של ראש יחידת 8-200, עליה פיקד גם במלחמת יום הכיפורים.

כישלון המודיעין במלחמה לא הרפה ממנו והותיר בו צלקות בגוף ובנפש עד ליומו

האחרון. בן פורת טען כי ניסה להתריע על פרוץ המלחמה, אך בכירי אמ”ן, ראש אמ”ן אלי זעירא וראש חטיבת המחקר אריה שליו, לא הקשיבו לאזהרותיו. לאחר המלחמה טען כי היה צריך ללכת אל הרמטכ”ל תוך עקיפת מפקדיו הישירים, והביע צער על שלא נהג כך.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *