אריה בנטוב בתכנית רצועת הבטחון בגל”צ

אריה בנטוב לזכרו של תא”ל יואל בן-פורת ז”ל

טלי ליפקין – שחק : אתמול הלך לעולמו תת-אלוף במילואים יואל בן-פורת . איש מיוחד במינו,  מבריק מוח ומסור באופן טוטאלי למשימותיו.  בן-פורת , איש המודיעין,  שעשה את רוב שירותו הצבאי ביחידת האיסוף שמונה מאתיים, היה זה  שהתריע ערב מלחמת יום הכיפורים,  על שינוי כוונות של האוייב, על מגמת מלחמה,  ועל העובדה שראש אמ”ן דאז, אלי זעירא, לא שעה לו,  לא נתנה לו מאז מנוח. שלום לחברו ועמיתו, מי שהיה סגנו של בן-פורת  ולימים גם הוא מפקד יחידה שמונה מאתיים, תת אלוף במילואים אריה בנטוב.

תא”ל (מיל.) אריה בנטוב :   שלום טלי,

טלי ליפקין – שחק :  ערב טוב לך.  מה לומר על יואל בן-פורת , שיגדיר אותו במשפט אחד, במדוייק?

תא”ל (מיל.) אריה בנטוב :  יהודי חכם, קצין וג”נטלמן, מן המשובחים בקציני המודיעין עד היום.

טלי ליפקין – שחק :  ואיש מסור נפש,  אבל גם מר נפש מאוד בעקבות אותו – לפחות נאמר –  קצר  בתקשורת, שלא להגיד מפלה נוראית ערב מלחמת יום הכיפורים –  מפלה נוראית של לא  לזעוק  בקול רם מספיק.

תא”ל (מיל.) אריה בנטוב :  יואל הוא חש אחריות-על לאורך כל דרכו.  אני חושב שמי שמכיר אותו קצת יותר, כבר פגש את זה עוד מיד אחרי  ששת הימים,  כאשר  טובעה המשחתת “אילת”.  הוא חש עצמו  אחראי, למרות שהוא לא היה כזה, והציע להתפטר. – כיוון שהוא חש שהוא  חייב היה לתת  את ההתרעה.  ההתרעה הייתה בדמו.   מעטים  יודעים, שהוא זה שבנה את מערכת ההתרעה הראשונית..  שלימים שירתה את כל  המערכות במודיעין, ולמעשה, עד היום זה הבסיס. זה יואל. יואל ראה, דרש המון עבודה, הכי הרבה הוא דרש מעצמו,  ולכן, כאשר הוא לא הצליח להעביר את מה שהוא חש,  אני לא יודע כמה יודעים,  אבל היחידה,  הוא שם  את היחידה בכוננות שבוע לפני פרוץ מלחמת יום כיפור, כאשר הוא חש שפה הולכת ומתהווה  בצורה אינייננטית המלחמה בינינו לבין שני האוייבים  העיקריים – מצרים וסוריה. הוא לא הצליח להעביר את זה.

טלי ליפקין – שחק :  והשדים האלה המשיכו ורדפו אותו.

תא”ל (מיל.) אריה בנטוב :  זה רדף אותו, לאורך כל הדרך, והוא המשיך  – את יודעת מה –  לעבוד על עצמו,  להכין את עצמו, למרות שהוא העסיק את עצמו, לדעתי, זה אחד שהייתי קרוב אליו, מעבר למה שצריך היה. הוא לא סלח לעצמו, גם בדברים  שהוא לא היה יכול לשנות,  לא היה בתחומו, אבל זהה היה יואל.

טלי ליפקין – שחק :  בימים האלה, תת אלוף  במילואים אריה בנטוב,  אנשים כמו  יואל בן-פורת  הופכים, איך לומר –  כמעט מצרך נדיר. הוא מגלם  – אני מרשה לעצמי,  גם אתה –  דמויות של קצינים וג”נטלמים שהם נדירים במקומותינו. אתה יכול להסביר קודם איזה דגם  באמת  אתם  מייצגים? איזו אסכולה? צבאית, אנושית, אחרת, וגם מה קרה לה?

תא”ל (מיל.) אריה בנטוב :  קודם כל קטונתי.  אני לא מנסה להתמודד עם דמויות כמו יואל.  תראי, זאת האסכולה  – אם את שואלת אסכולה,  בעיני יואל הביא את זה –  ממה שהצלחתי ללמוד ממנו, עוד מהימים שבהם הוא היה נרדף ביערות בפולין, כשהוא לחם   בכל מטרה פרקטית,  בצד הפרטיזנים,  ומי שקרא את הספר שלו “נעילה”, הפרק הראשון  שלטעמי הוא הטוב ביותר,  הוא מספר קצת על זה, הוא הביא את זה ליד מרדכי, הוא הביא  את זה אחר כך לתוך המודיעין, שבו הוא  ראה, הוא הקדיש את עצמו כולו למשימה. הוא ראה את זה כחלק שהוא חייב לעשות,  וזה מה שמחבר אותו.

טלי ליפקין – שחק :  אם אנחנו ננסה להשליך ממנו ליום הזה, לימים האלה, לדור הזה,  מה, מה השתנה.   מה השתנה  גם   בתפיסת המודיעין,  שאולי כבר לא נזקקת לאנשים כמו יואל ?

תא”ל (מיל.) אריה בנטוב :  ראשית, אני חושב שלא השתנה, בעיני,  לדעתי, אם תלכי  היום ליחידה, תמצאי אנשים כאלה. ואני שמח שהם לא נחשפים. שמקדישים יום  ולילה,  זו דעתי, כיוון שהם צמחו במערכת ערכים מצויינת.

טלי ליפקין – שחק :  אבל מעבר לערכים,   בפרקטיקה, יש הבדלים תהומיים, או גדולים או משמעותיים, בין המודיעין שנאסף, גם הלא אנושי, אבל גם על ידי בני אנוש כמו  יואל והדור ההוא, לבין מה שצריך היום ? או שמודיעין זה מודיעין, זה מודיעין, זה מודיעין?

תא”ל (מיל.) אריה בנטוב :   אני לא חושב .. דורש את אותם הדברים. דורש את יכולת הניתוח, דורשת דימיון, יצירתיות, דורש חשיבה מקורית וזה  לא שונה.  זה לא שונה,  ולדעתי גם לא יהיה שונה.

טלי ליפקין – שחק :  ומה שצריך עוד, זה את האומץ לב לזעוק ואת הקול החזק מספיק כדי שישמעו אותך, אם אנחנו חוזרים  ליואל בן-פורת , והטרגדיה שלו.

תא”ל (מיל.) אריה בנטוב :  נכון. זה נכון. זה האינטגריטי וזה גם מה שפגע ביואל.  יואל נפגע מאוד שהוא לא הצליח ברגע שהוא כינה לעצמו  חולשה, לבוא, להתייצב, כמו  שדדו אמר לו בשעתו, יואל,  למה לא נשכבת לפני הסף.., אז השתנה משהו. אני  מקווה  שכן יש אנשים היום שלמדו מזה, כיוון   שאם זה איננו,   אז אנחנו במצב לא טוב.

טלי ליפקין – שחק :  תת אלוף במילואים, אריה בנטוב, חברו,  פקודו, עמיתו של תת אלוף במילואים יואל פורת, שהלך אתמול  לעולמו, תודה לך, ערב טוב.

תא”ל (מיל.) אריה בנטוב :  תודה לך.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *