פרסי הקרן ע”ש יואל בן פורת להתרעה מודיעין

בטקס שנערך השבוע במרכז למורשת המודיעין במסגרת קרן יואל בן-פורת לנושא ההתרעה המודיעינית חולקו פרסים על עבודות מחקר בנושאי מודיעין והתרעה. השנה זכו  שגית סטיווי-קרביס, דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה,  על מחקרה “הכישלון של המודיעין הישראלי בזיהוי התפנית האסטרטגית – מדינית במצרים לכיוון של שלום”, אושר שקורי על מחקרו “ארגון אל-קאעידה בחצי האי ערב ופעילותו החלוצית להכשרת פעילי טרור ברשת האינטרנט” וד”ר אבנר ברנע, מרצה בתכנית ללימודי צבא, ביטחון ומודיעין באוניברסיטת בר-אילן על  “ניתוח השוואתי של כישלונות מודיעיניים בתחום הלאומי ובתחום העסקי”. יו”ר ועדת השופטים, פרופ’ אייל זיסר, ציין כי המחקרים שזכו היו “חדשניים, מקוריים ופורצי דרך בסוגיות בעלות חשיבות להתמודדות לאומית

מול מצבי הפתעה”

 להמשך קריאה.

 פרסים למחקרים בתחום ההתרעה המודיעינית חולקו בארוע לזכרו של יואל בן-פורת ז”ל

אפרים לפיד

בטקס שנערך ב-25.12.16 במרכז למורשת המודיעין במסגרת קרן יואל בן-פורת לנושא ההתרעה המודיעינית חולקו פרסים על עבודות מחקר בנושאי מודיעין והתרעה. השנה זכו  שגית סטיווי-קרביס, דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה,  על מחקרה “הכישלון של המודיעין הישראלי בזיהוי התפנית האסטרטגית – מדינית במצרים לכיוון של שלום”, אושר שקורי על מחקרו “ארגון אל-קאעידה בחצי האי ערב ופעילותו החלוצית להכשרת פעילי טרור ברשת האינטרנט” וד”ר אבנר ברנע, מרצה בתכנית ללימודי צבא, ביטחון ומודיעין באוניברסיטת בר-אילן על  “ניתוח השוואתי של כישלונות מודיעיניים בתחום הלאומי ובתחום העסקי”. יו”ר ועדת השופטים, פרופ’ אייל זיסר, ציין כי המחקרים שזכו היו “חדשניים, מקוריים ופורצי דרך בסוגיות בעלות חשיבות להתמודדות לאומית למול מצבי הפתעה”.

               תא”ל יואל בן-פורת ז”ל, מפקד יחידה 8200 במלחמת יום הכיפורים, הוא מהבולטים בקציני המודיעין הישראלי לדורותיו, ונחשב “מר התרעה” בתולדות החיל. הקרן, שהוקמה במל”מ עם משפחתו להנצחת פועלו, מקיימת זו השנה השביעית תחרות שנתית המעודדת יצירה מחקרית בתחומי המודיעין. בראש הקרן עומד תא”ל מיל’ חנן גפן, לשעבר מפקד 8200.

בארוע השבוע הרצו גם מר בוקי כרמלי, יוצא היחידה, העומד בראש הרשות הלאומית להגנה בסייבר וסא”ל י’, ראש תחום ביחידה, אשר הציג באסרטיביות רבה כיצד מגייסים מאות חיילים בשנה לתחום הסייבר לאחר מיון והכשרה יצירתיים במיוחד. ארגן והנחה אל”מ מיל’ יורם סנדר, לשעבר רמ”ח איסוף באמ”ן. אל”מ ר’, ראשת המטה של יחידה 8200, נשאה דברי סיכום בשם היחידה.

 

 

סיכום עבודת השופטים – קרן יואל בן פורת 2016

 

ישיבת סיכום   צוות השופטים שנערכה ב23.11.16 במשרדי המלמ.

 

צוות השיפוט :

 פרופ  אייל זיסר

תא”ל (מיל.) חנן גפן

הצוות בחן 11 עבודות.

8 עבודות לא עברו את שלב המיון הראשוני.

נושאי עבודות אלה היו – בחינת אוטומציה של מערכת המודיעין, יעילות המאגר הביומטרי, אמצעי חישה טקטיים לשדה הקרב, שימוש במידע תחרותי, ריגול סיני, סקירת התפתחות החיזבאללה, דיון על הבעיה המוסרית של החיסול הממוקד, רעיונות ראשוניים – נראה טיוטה- על ההפתעה האסטרטגית.

3 עבודות נדונו בשלב השני.

 שלושתן נמצאו ראויות לפרס.

המלצת צוות השופטים היתה להעניק לשלושתן פרסים.

 רצ”ב פירוט העבודות וההמלצה לפרסים:

 שגית סטיווי-קרביס, הפתעת השלום עם מצרים-  הכישלון של המודיעין הישראלי בזיהוי התפנית האסטרטגית -מדינית במצריים לכיוון של שלום

עניינה של עבודה זו הוא “הפתעת השלום הישראלי-מצרי.” העבודה בוחנת את הקושי המובנה של ארגוני מודיעין באשר הם לתת התרעה מודיעינית לתפנית מדינית חיובית, ולהקשרנו הקושי של המודיעין הישראלי לצפות ולהעריך כי פניו של הנשיא המצרי, אנואר אל-סאדאת, הם לשלום עם ישראל.

זוהי עבודה מעמיקה מאוד, המבוססת על מגוון רחב של מקורות, ובהם גם ראיונות אישיים וחומר ארכיוני ואישי של כמה מגיבורי הפרשה, בכירי אמ”ן באותן שנים.

היא עוסקת בסוגיה שלא נחקרה

עד היום, ושהינה בעלת חשיבות מכרעת לא רק בחקר ההיסטוריה של חיל המודיעין אלא גם לעתיד לבוא למקרה של התמודדות אפשרית למול תפניות מדיניות שיש להן שהלכה על ישראל.

 המלצה – פרס ראשון בסך 5000 ש”ח

אושר שקוריארגון אל-קאעידה בחצי האי ערב ופעילותו החלוצית להכשרת פעילי טרור ברשת האינטרנט

עניינו של מחקר זה הוא ארגון אל-קאעידה בחצי האי ערב – הקמתו, דרכו וכמו גם חזונו ויעדיו. המחקר מתמקד במאמציו של הארגון להפוך לכח חלוץ להכשרת פעילי טרור במערב ולקשר הישיר שלו לפיגועי טרור רבים שבוצעו במערב בהשראתו. ראויות לציון הן גם תובנותיו של המחקר באשר ליחסו של הארגון לישראל ולמאבק בה.

זהו מחקר חדשני ומעמיק המבוסס על מגוון של מקורות ומאיר סוגיה בעלת חשיבות להתמודדות עם קיצוניות אסלאמית ועם מאמציהם של ארגוני טרור לגייס להם תמיכה תוך שימוש במדיה החדשה, רשת האינטרנט והרשתות החברתיות שבה.

המלצה פרס שני בסך 2000 ש”ח

ד”ר אבנר ברנעניתוח השוואתי של כישלונות מודיעיניים בתחום הלאומי ובתחום העסקי

העבודה שלפנינו עוסקת בכישלונות מודיעיניים ברמה האסטרטגית במטרה להבין טוב יותר את מהות הכישלון המודיעיני. זאת תוך פיתוח של גישה מחקרית חדשנית לניתוח הפתעות בהתאם לטבעם: ההבחנה בין הפתעה מרוכזת להפתעה מפוזרת.

במרכז המחקר עומדים ארבע מקרי מבחן המהווים כל אחד אב טיפוס של סוגי הפתעות השונים – הן בתחום הלאומי והן בתחום העסקי.

מדובר אפוא במחקר חדשני, מקורי ופורץ דרך העוסק בסוגיה בעלת חשיבות להתמודדות לאומית ועסקית למול מצבי הפתעה.

המלצה פרס שלישי בסך 1000 ש”ח

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *